גירושין | דיני משפחה | אפוטרופסות | צוואות | ירושות
seperator

צוואה בחיים

אדם המבקש לשלוט באופן ניהול חייו במקרה והוא יאבד את כשרותו המשפטית, צריך להכין מסמך הנחיות מסודר בו הוא ימנה אדם אחר שיבצע זאת עבורו. מסמך זה נקרא ייפוי כח מתמשך או צוואה בחיים ועל כך בהרחבה במאמר זה.

אדם שלא ערך מסמך הנחיות זה, ואיבד את כשרותו, יש למנות עבורו אפוטרופוס דרך בית משפט. הליך מינוי האפוטרופוס הינו הליך בירוקרטי מסורבל והצורך בו בדרך כולל עולה ברגעי דוחק – לצורך פעולה רפואית דחופה או כאשר הבנק עוצר את חשבון הבנק (אם הוא התרשם שאחד מבעלי החשבון אינו כשיר משפטית).
אדם שמונה לאפוטרופוס מחויב להעביר בכל שנה דו''ח למשרד המשפטים, בו עליו להציג מאזן שנתי של כל ההוצאות וכל ההכנסות של האדם בו הוא מטפל, להציג תדפיסי עו''ש של חשבונות הבנק וחשבוניות מס לכל ההכנסות וההוצאות.
לכן, זהו אחד המסמכים החשובים ביותר שכדאי לערוך כל עוד אנו יכולים, כדי להגן על עצמנו, על המשפחה ועל נכסינו.

מה זה צוואה בחיים

המושג צוואה בחיים הוא אמנם אינו מושג מקצועי, אך הוא משקף את הכוונה שעומדת מאחוריו. מסמך זה נועד להביע את רצונו של אדם לניהול חייו אם וכאשר הוא לא יהיה כשיר לנהל אותם בעצמו, בעקבות מצב פיזי או מנטלי כלשהו. המונח המקצועי, אגב, הינו ייפוי כח מתמשך.
כלומר, כפי שאדם עורך צוואה על מנת להביא את רצונו לאופן חלוקת רכושו לאחר מותו, צוואה בחיים מתייחסת לאופן ניהול חייו כאשר הוא עוד בחיים. באמצעות צוואה בחיים ניתן ליפות את כוחו של אדם אחר לנהל את האספקטים הבריאותיים או הכלכליים או שניהם יחד. 
המסמך ימנע תהליכים בירוקרטיים ארוכים של מינוי אפוטרופוס כאשר ייווצר מצב בו אדם יאבד את כשרותו, ויאפשר ביצוע פעולות דחופות באופן כמעט מיידי. מיופה הכח חייב לתת את הסכמתו למינוי ולכן חתימתו מתחייבת. כמו כן, המסמך ימנע מחלוקות פנים משפחתיות בנוגע לזהות האפוטרופוס במקרה הצורך.
מסמך זה נערך על ידי עורך דין שהוסמך לכך, ועל כך נפרט בהמשך.

מה כולל מסמך צוואה בחיים

מסמך צוואה בחיים כולל כמה חלקים עיקריים:
  • פרטים אישיים של המבקש – בחלק זה ירשמו כל הפרטים המזהים של המבקש.
  • פרטים אישיים של מיופה הכח – בחלק זה ירשמו כל הפרטים המזהים של מי שצפוי להתמנות למיופה הכח, בין אם מדובר באדם אחד לשני העניינים (בריאותי וכלכלי) או שני אנשים שונים עבור כל אחד מהעניינים.
  • הנחיות למיופה הכח – חלק זה יכלול רשימה של הנחיות כיצד להתנהל במצבים שונים בחייו של עורך המסמך. דוגמה מבחינה כלכלית – עורך המסמך רשאי להנחות את מיופה או מיופיי הכוח שבמקרה והוא זקוק למסגרת סיעודית, יש לפתוח חסכון מסוים שנועד לכך. בהמשך המאמר תמצאו הנחיות נוספות לדוגמה.

מתי עורכים צוואה בחיים

את המסמך ניתן לערוך בכל שלב בחיים, החל מגיל 18 ובמצב של כשרות משפטית. 
רבים עורכים את המסמך בגיל מבוגר יותר לקראת הגעה לגיל השלישי, אך מכיוון שלא ניתן לצפות מראש אירועים קשים כגון תאונות, מחלות וכדומה, מומלץ לערוך מסמך שכזה אפילו בגיל צעיר.
כמו כן, ישנם מקרים בהם אדם יודע שהוא עומד לעבור פרוצדורה רפואית כלשהי שלא תאפשר לו להתנהל לפרק זמן מסוים, והוא מכין את המסמך עבור אותו פרק זמן, כולל מועד כניסה לתוקף ומועד יציאה מתוקף.

עריכת צוואה בחיים עם עורך דין

המסמך הייחודי הזה – צוואה בחיים או בשמו המקצועי ייפוי כח מתמשך – ניתן להכנה על ידי עורך דין בלבד. עורך הדין עובר הכשרה מיוחדת לעריכת המסמך, הסברתו ללקוח ולמיופה הכח ושליחתו לגורמים המתאימים.
עורך הדין המוסמך לטיפול במסמך, יסייע גם בהגדרת ההנחיות השונות על מנת שתהיינה חוקיות, קבילות וניתנות ליישום. לא כל רעיון או הנחיה ניתן ליישם ויש כאלה גם שאינם חוקיים.

הנחיות לצוואה בחיים

ניתן לקבוע הנחיות במסמך הצוואה בחיים, הנוגעות במגוון תחומי חיים כגון בריאות, ניהול כספים ויעודם, ניהול רכוש ונכסים, טיפול, מגורים ועוד. 
להלן מגוון של הנחיות אותן ניתן לכלול במסמך, בנוסף למתן מקום לשיקול דעת במקרים כלליים יותר:
מקום מגורים מועדף – בית המגורים, בית דיור מוגן או מוסד סיעודי
השקעת כספים – המשך ניהול כספים, מט''ח, מניות וניירות ערך
העדפות תזונתיות
הנחיה לטיפול ואחזקה של מקום המגורים
הבעת רצון לטיפול על ידי רופאים מסוימים – במידת האפשר
הנחיה לשכירת מטפל סיעודי במידת הצורך ועל פי חוות דעת מקצועית
הענקת מתנות, תרומות או הלוואות לאדם או גורם כלשהו – בסעיף זה יש מגבלה של 500,000 ₪ 
הענקת קצבה חודשית לילדים עד גיל מסוים
הנחיות להתנהלות כלכלית כללית כגון צורך במכירת נכסים על מנת לממן את המשך הטיפול הנדרש (מכירת נכס בכל מקרה דורשת אישור בית משפט)
 
שוקלים עריכת מסמך צוואה בחיים \ ייפוי כח מתמשך באופן מקצועי על ידי עורך דין בעל ניסיון? צרו קשר וניפגש בהקדם.

 
לפרטים ומידע נוסף
חייגו 072-3910707 או מלאו את הטופס ואשוב אליכם בהקדם:
     


עורך דין יואב גולן

זקוקים להכוונה או לליווי משפטי?
בואו לפגישת ייעוץ ללא עלות
התקשרו: 072-3910707

עורך דין יואב גולן

גירושין | דיני משפחה | אפוטרופסות | צוואות | ירושות

כתובת

מצדה 7 בני ברק
מגדל ב.ס.ר 4