גירושין | דיני משפחה | אפוטרופסות | צוואות | ירושות
seperator

תהליך גירושין

תהליך הגירושין משלב בתוכו הליך רגשי מורכב, ומשכך הוא סבוך ואינטנסיבי. אם נושא הגירושין עלה אצלכם – המאמר שלפניכם יבהיר את הנושאים המרכזיים בתהליך.

תהליך הגירושין מפצל את התא המשפחתי לשני תאים משפחתיים חדשים, הבנויים בצורה שונה לחלוטין מזו שהייתה עד כה. במסגרת תהליך זה מתחוללים שינויים משמעותיים בחייהם של כל אחד מבני הזוג, בחיי הילדים ובמצב הכספי של המשפחה.
השפעתו הרבה של תהליך הגירושין על המשך חייכם מחייבת היערכות מוקדמת ויסודית.

מתי לפנות לבן או בת הזוג כאשר החלטת להתגרש

מכיוון שלרוב ההחלטה להתגרש טעונה ברגשות עזים ומורכבים מומלץ להישמר ולא לעשות צעדים נמהרים מול בן הזוג או להודיע על כוונת הגירושין ללא מחשבה תחילה. 
ברוב המקרים, מיד עם ההודעה על כוונת הגירושין כל צד יתבצר בעמדתו ורמת החשדנות תעלה. כתוצאה מכך כל אחד מבני הזוג עשוי להסתיר מהשני מסמכים משמעותיים שברשותו, ינעל את המחשבים ואת מכשיר הטלפון הנייד, ימשוך כספים מחשבונות הבנק וכדומה.
בנוסף, כל צד ינסה ולנקוט ראשון בהליכים משפטיים כדי לשמור על זכויותיו מבחינת משמורת על הילדים, תשלומי המזונות והרכוש.
לכן, חשוב לפנות לבן או בת הזוג בהודעה על כוונתכם להתגרש אך ורק לאחר ייעוץ עם עורך דין שמתמחה בענייני משפחה וגירושין. עורך הדין יסביר לכם את זכויותיכם בכל אחד מהנושאים הנוגעים בפרידה (ילדים, רכוש ותקציב חודשי) וינחה אתכם אילו פעולות מידיות עליכם לבצע לפני ההודעה.
ישנם מקרים בהם בני זוג מגיעים להחלטה משותפת להתגרש ומסכימים מראש על העקרונות בענייני הרכוש, הכספים והילדים (מתוך הבנה שמחלוקות וסכסוכים יפגעו בשניהם). במצב זה בני הזוג יפנו במשותף לעורך דין אחד שיערוך עבורם הסכם הגירושין.
בכל מקרה, לפני שאתם מודיעים לבן או בת זוגתכם על כוונתכם להתגרש חשוב להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה.

מתי לפנות לעורך דין כאשר החלטת להתגרש

פנייה לעורך דין בעניין גירושין היא הדבר הראשון שעליכם לעשות כאשר אתם שוקלים להיפרד.
עורך דין מנוסה ומקצועי ינחה אתכם בצעדיכם המקדימים לפרידה כגון:
 • הכוונה לאיסוף מסמכים הקשורים למצב הכלכלי.
 • איסוף תכתובות WhatsApp.
 • התנהלות מול הילדים מתוך כוונה לפתח אתם קשר עצמאי לאחר הפרידה.
 • התנהלות כספית וניהול חשבונות הבנק.
 • התנהלות הגנתית מחשש להרחקה מבית המגורים.
בנוסף, עורך הדין יפרוש בפניכם את תמונת המצב המשפטית הרלוונטית עבורכם, יסביר לכם את זכויותיכם בקשר לרכוש, בקשר לילדים וזכותכם לקבל מזונות או חובתכם לשלם מזונות.
לבסוף, עורך הדין ינחה אתכם בצעדים הראשונים לתכנון הפרידה כגון:
 • תיאום ציפיות - אינפורמציה בנוגע לתרחישים המשפטיים הצפויים לאחר ההודעה.
 • תזמון - תזמון נקיטת צעדים משפטיים.
 • בחירת רשות משפטית - ייעוץ לגבי הרשות המשפטית בה ייפתח התיק (בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה) ומה ההשלכות על ניהול ההליך בכל אחת מהרשויות.
 • ייעוץ אסטרטגי לניהול תהליך הגירושין – כיצד לפעול בהמשך הדרך ומהן האפשרויות העומדות בפניכם.
לאחר פגישת הייעוץ עם עורך הדין תגיעו מוכנים ושקולים יותר לרגע ההודעה לבן הזוג ולתהליך הגירושין.

טיפים נספים לתהליך גירושין

הבאנו מניסיוננו כדי להמליץ לכם מספר המלצות חשובות באמצעותן תוכלו לצלוח את תהליך הגירושין:
בחירת עורך דין – תחום המשפחה הינו תחום ייחודי בעולם המשפט הישראלי. החוקים שונים, סדרי הדין שונים והנוהג בבתי המשפט לענייני משפחה שונה מבתי המשפט האחרים. לכן, חובה לבחור עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו דיני משפחה. התייעצו עם מספר עורכי דין ובחרו את עורך הדין שחשתם עמו את החיבור הטוב ביותר.
תיאום ציפיות – לאחר שבחרתם עורך דין תאמו עמו את הציפיות שלכם מתהליך הגירושין ומבניית התא המשפחתי החדש, בנפרד מבן או בת הזוג. חשוב להפנים שמטרת תהליך הגירושין להסדיר את חייכם מחדש, את המפגשים עם הילדים, את מצבכם הכלכלי ולתכנן את תזרים הכספים החודשי לאחר הפרידה. 
שליטה – תהליך הגירושין עשוי לעתים לסחוף את בני הזוג לסכסוך רגשי עוצמתי ובלתי נשלט במהלכו מיטשטש הגבול בין הסכסוך המשפטי ובין הסכסוך הרגשי. עליכם להפנים שמטרת תהליך הגירושין להסדיר את עתידכם באמצעות הפרידה, לחלק את זמניי השהות ולהסדיר את תשלומי המזונות וחלוקת הרכוש. אם אתם חשים שאתם נמצאים במצב של מלחמה בלתי נשלטת, עליכם לבחון מחדש את תהליך הגירושין. 
בחרו את הפשרות שלכם – על מנת לסיים את תהליך הגירושין בהסכם גירושין על כל צד לעשות ויתורים לטובת הצד השני. עליכם לבחור היטב על מה אתם מתפשרים ולהבין את ההשלכות של הפשרות האלו על המשך חייכם.

כמה זמן נמשך הליך גירושין

תהליך הגירושין יכול להיות מהיר מאוד אך הוא גם יכול להיגרר מספר שנים בבתי משפט ובבתי דין דתיים. משך הזמן תלוי בכל אחד מבני הזוג. ככל שהם יהיו בשלים יותר לפשרה ויבינו את הקשיים הרבים הכרוכים בהליך גירושין ממושך, כך הם ייטו להגיע להסדר מהיר, באמצעות הסכם הגירושין. 
ככלל, הליך עריכת הסכם גירושין, החל משלבי המו''מ ועד אישורו ומתן הגט צפוי להימשך בין מספר שבועות למספר מועט של חודשים.
במקרים סבוכים בהם אין הסכמה בני הזוג בעניינים המהותיים או כאשר אחד מבני הזוג (או שניהם) מונעים מרגשות עלבון, כעס ונקם, צפוי תהליך הגירושין להימשך זמן רב יותר באופן משמעותי, במהלכו בתי המשפט (או בית הדין הרבני) יכריעו במחלוקות על ידי פסקי דין.
ככלל, הליך גירושין שמוכרע בתביעות ופסקי דין בבית המשפט או בבית הדין הרבני צפוי להימשך בין כשנה ועד כשנתיים וחצי. במידה ואחד מבני הזוג יערער על פסקי הדין לבית המשפט המחוזי ולעיתים נדירות יותר יערער לאחר מכן לבית המשפט העליון, צפוי תהליך הגירושין להימשך למעלה משלוש שנים.

הליך הגירושין שלב אחר שלב

מהם שלבי הליך הגירושין, החל משלב ההיערכות ועד לסיומם:
 1. התייעצות והיערכות - התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה שיעביר לכם כאמור את כל המידע לקראת התהליך, ינחה אתכם כיצד לפעול ויסביר לכם בפירוט את זכויותיכם. חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני משפחה המתמחה בגירושין. 
 2. משא ומתן - הזמנת בן הזוג לקיים מו''מ לסיום תהליך הגירושין בהסכם. במסגרת המו''מ ינסו בני הזוג להגיע להסכמות ב- 3 סוגיות עיקריות: חלוקת זמניי שהות ומשמורת, תשלומי מזונות וחלוקת הרכוש. הסכם הגירושין חייב להיות ברור ומאושר על ידי בית משפט או בית הדין הרבני. במסגרת הליך המו''מ, יש לשקול במשותף עם עורך דינכם האם יש צורך להגיש בקשה ליישוב סכסוך בבית משפט או בבית הדין הרבני. תפקידו של הליך יישוב הסכסוך לאפשר לבני הזוג תקופת זמן של כחודשיים במהלכם יקיימו מו''מ, כאשר במשך תקופה זו אין באפשרותם להגיש תביעות משפטיות (הפסקת אש). במידה ובני הזוג לא מגיעים להסכם גירושין, מי מבני הזוג שהגיש ראשון בקשה ליישוב סכסוך הוא שיחליט אם התביעות ינוהלו בבית הדין הרבני או בבית משפט לענייני משפחה.
 3. ניהול הליך משפטי מלא בבית המשפט או בבית הדין הרבני – במידה ובני הזוג לא הגיעו להסכם גירושין, יוגשו תביעות בבית המשפט או בבית הדין הרבני. במסגרת ההליכים יגישו הצדדים כתבי תביעה והגנה, יציגו בפני בית המשפט את טענותיהם ואת כל המסמכים הרלוונטיים בעניינם. לאחר מכן ייערכו דיונים, חקירת בני הזוג על ידי עורכי הדין ובסוף התהליך יינתנו פסקי הדין לחלוקת זמניי השהות והמשמורת, תשלומי המזונות וחלוקת הרכוש. יחד עם זאת, זמניי שהות זמניים ומזונות זמניים ייקבעו בשלבים הראשונים של התהליך המשפטי. הליכים אלו צפויים להימשך זמן רב אלא אם בני הזוג יחליטו להגיע להסכם גירושין תוך כדי ההליך המשפטי. יצוין שטקס הגט, שהופך את הגירושין לחוקיים ומאושרים סופית, אינו תלוי בהליכים האחרים והוא עשוי להיערך בתחילת ההליכים או בסיומם, תלוי ברצון של בני הזוג.  

גירושין ללא עורך דין – יתרונות וחסרונות

ישנם זוגות שמחליטים להתגרש ברוח טובה תוך הסכמה על תנאי הגירושין. לעתים בני זוג אלו  מחליטים לוותר על שירותיו של עורך דין שיערוך עבורם הסכם, בעיקר כאשר הם חוששים שתהליך הגירושין ייצא משליטה, ושעורכי הדין יהפכו את התהליך למלחמה ויגררו אותם להוצאות כספיות גבוהות. 
אלא שזוגות אלה אינם מודעים לבעיות הרבות שצפויות לצוץ בעקבות הסכם גירושין שלא נוסח על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה.
בכל מקרה, גם אם אתם לא מעוניינים בייצוג משפטי נפרד מבן הזוג ויש ביניכם הסכמה מלאה על הסכם הגירושין ותנאיו, רצוי להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה. עורך הדין יעבור אתכם יחד על ההסכם שגיבשתם, יעלה בפניכם בעיות משפטיות שעלולות לצוץ, יצביע על ניסוחים שיכולים להתפרש באופן שלא אליו התכוונתם, יציף סוגיות נוספות עליהן יש לתת את הדעת וכדומה. כל זאת ברוח טובה.
ניתן לקרוא חומר רב באינטרנט בנושא גירושין, מאתרי עורכי דין דרך עצות כאלו ואחרות ממי שעברו את התהליך. פניה אל עורך דין אינה פתיחה במלחמה. המעשה הנכון הינו להגיע לפגישת ייעוץ עם עורך דין המתמחה בתחום המשפחה על מנת לקבל תשובות מקצועיות והכוונה מקצועית בהתאם למקרה האישי שלכם.
 
למידע נוסף ותיאום פגישה אישית – צרו קשר.

 
לפרטים ומידע נוסף
חייגו 072-3910707 או מלאו את הטופס ואשוב אליכם בהקדם:
     


עורך דין יואב גולן

זקוקים להכוונה או לליווי משפטי?
בואו לפגישת ייעוץ ללא עלות
התקשרו: 072-3910707

עורך דין יואב גולן

גירושין | דיני משפחה | אפוטרופסות | צוואות | ירושות

כתובת

מצדה 7 בני ברק
מגדל ב.ס.ר 4